Hopp til hovedinnhold

Spør en energirådgiver!

Denne spørrespalten er nå nedlagt. Spørsmålene ble besvart av en energirådgiver fra Enova og gamle spørsmål og svar ligger fortsatt her.

Viser 634 til 642 av totalt 2 375 spørsmål


Permanent lenke

Hvordan kan menneskene stoppe klimaendringene?

hva kan vi menneskene slutte med å stoppe klimaendringene, f. eks co2?

I. (12.04.2008)

Svar:

Hei Ida!
All vanlig forbrenning, både i ildsteder og i planter og dyr gir CO2 og vann som utslipp. (Avhengig av hva man brenner, kommer det selvfølgelig flere stoffer ut)
CO2 fra planter og dyr som lever idag er stort sett ikke noe problem, siden alle disse er med i stoffenes kretsløp slik de er idag.

Problemet er krabon som er "tatt ut" av kretsløpet, som karbonet i kull, olje og gass. Dette karbonet hadde naturen lagt "på evig lager" i jordskorpa. Når så menneskene heneter det fram og brenner det, gir dette en økt mengde av karbon (som CO2) i atmosfæren. Denne CO2-en kommer i tillegg til den naturlige mengden, og gjør at nivået totalt øker. Dermed tiltar drivhuseffekten og klimaet endres.

Løsningen er rett og slett å slutte å bruke fossile brensler. Problemet er bare at rundt 80% av verdens energibruk er basert på fossil energi. Fossil energi er også svært praktisk å ta med seg når man skal reise (f.eks. med fly), siden man da trenger kompakt energi som kan lagres (noe som er vanskeligere med f.eks. strøm)

Men så mange andre alternativer enn å kutte fossil-bruken har vi egentlig ikke.

Mvh Øistein Qvigstad Nilssen

Svartjenesten enova (14.04.2008)


Permanent lenke

Varmekraftverk

i hvike land i verden finnes det mange varmekraftverk?

L. (11.04.2008)

Svar:

Hei!

I denne rapporten finner du oversikt over statusen for utviklingen av varmekraft, eller combined heat and power (CHP) som det heter på engelsk: http://www.localpower.org/documents/reporto_iea_chpwademodel.pdf
Som du ser har for eksempel Danmark mange varmekraftverk.

Ha en fin dag!
Hilsen,
Mikael af Ekenstam

Svartjenesten enova (11.04.2008)


Permanent lenke

Bærekraftig ressursbruk/ressursuttak

jeg har lett veldig lenge, men finner et konkret svar på hva bærekraftig ressursbruk/ressursuttak.

hadde vært fint om dere brukte 5min på å forklare meg det.

N.N (10.04.2008)

Svar:

Hei!

Bærekraftig utvikling ble i 1987 (av Brundtlandtkomisjonen) definiert som: "en utvikling som imøtekommer behovene til dagens generasjon uten å redusere mulighetene for kommende generasjoner til å dekke sine behov"

Bærekraftig resursbruk/resursuttak blir derfor bruk/uttak av resurser som ikke reduserer kommende generasjoners muligheter til å dekke sine behov. Strengt tatt så skal man da ikke bruke mer resurser enn hva naturen/biosfæren kan produsere. For eksempel skal man ikke fiske mer enn hva havene kan produsere. Bruk av fossile brensel blir derfor strengt tatt ikke et bærekraftig resursbruk/resursuttak.

Håper det var svar på ditt spørsmål!
Hilsen,
Mikael af Ekenstam

Svartjenesten enova (11.04.2008)


Permanent lenke

Vindenergi

Kan du nevne alle positive sidene med vindenergi du kommer på?

J. (10.04.2008)

Svar:

Hei Josefin!
Noen positive trekk ved vindenergi (stikkord):
* Fornybar (kommer igjen, blir ikke borte)
* Slipper ikke ut klimagasser eller andre miljøgifter
* Gratis ressurs (man betaler ikke for vinden)
* Tilgjengelig (det blåser egentlig alle steder i dette landet)
* Kan plasseres nært de store forbrukssentraene, som er de største "strømslukene" - slik at overføringstapene blir små.

(Det er ikke noen tekniske hindringer for å plassere store vindkraftanlegg rundt Tryvann ved Oslo, på Kolsåstoppen i Bærum, på De syv fjell rundt Bergen eller på åsene rundt Trondheim. Ingen av disse største ansamlingene av mennesker klarer å produsere kraft ved sin egen stuedør, men må hente krafta langt unna.

Her har man faktisk en moralsk oppgave med å "feie for egen dør" og bidra til å skaffe sin egen kraft, framfor å plassere møllene i sårbart kystlandskap der naturkonfliktene er større. Tapene/svinnet i overføringene blir da også mye mindre. Dersom vind-ressursen rundt disse byene bare er "nest best", vil denne strømmen kunne bli noe dyrere. Når strømmen er dyrere, viser det seg at vi bruker mindre av den, noe som er et nasjonalt og globalt mål i seg selv. :-)

Svartjenesten enova (11.04.2008)


Permanent lenke

Olje og gass - hydrokarboner

Hei, vi jobber med et prosjekt i narur og miljø.
Derfor lurer vi på hvordan man kan knytte olje og gass til begrepet hydrokarboner?

H.O.I. (11.04.2008)

Svar:

Hei Hanne Ingrid
Olje og gass går under begrepet hydrokarboner siden de er satt sammen av av hydrogen- og karbonatomer:

Eksempel på molekylet til metangass, CH4:

H
!
H - C - H
!
H

Her ser vi at 4 hydrogenatomer kobler seg til ett karbonatom.

Metan er det vi også kjenner som "naturgass".
Metan er den gassen som frigis fra råtnende skog, myrer og søpplefyllinger - men også som promp og fjert fra både mennesker og dyr.

Neste i "rekka" er etan, C2H6:

H H
! !
H - C - C - H
! !
H H


Propan, C3H8, som vi kjenner fra gasskomfyren på hytta, har 3 karbonatomer og hydrogenatomene fordelt rundt på samme måten som ovenfor:

H H H
! ! !
H - C - C - C - H
! ! !
H H H


Deretter følger Butan, pentan, heksan, oktan osv.

Oljeforbindelsene er lengre og mer kompliserte, men er bygd opp med samme typer kobling av hydrogen- og karbonatomer. Derfor altså hydrokarboner.

Lykke til med oppgaven!

Mvh Øistein Qvigstad Nilssen

Svartjenesten enova (11.04.2008)


Permanent lenke

Varmekabler til 12V DC batteri

Hvor findes varmekabler som jeg kan anvende til et Sealake Lead Acid FM1270 12V 7 Ah/20HR Batteri
Jeg har søgt på Internettet, spurgt rundt omkring men ingen varmekabler til mit lille batteri.

Et større batteri vil også kunne skaffes 12V eller 2. stk. på 24V
Bare jeg kunne finde varmekabler der kan anvendes til batteridrift.

B.O. (10.04.2008)

Svar:

Hei Bent!

Problemet med elektrisk varme (og varme generelt) er at det faktisk skal ganske store energimengder til før det monner i et vanlig oppholdsrom.

Ditt batteri som har en ladningskapasitet på 7 Ah kan altså (teoretisk)levere 7A i én time - eller én ampere i 7 timer.

Med 12V og 7A får du frigitt en effekt (P) på
P = 12V * 7A = 84W
(altså omtrent like mye varme som to 40W lyspærer).
Med 12V og 1A får du frigitt en effekt (P) på
P = 12V * 1A = 12W (eller 1/4-del av 40W-pæra)

Det vil altså ikke bli særlig varmt i varmekablene, og varmen vil ha sørgelig kort varighet.

For et vanlig oppholdsrom kan en varmeeffekt på 60W pr m2 være en brukar dimensjonering. Er rommet på 10m2 vil man altså trenge 600W levert fra kablene.

Med et 12V batterisystem må batteriene da levere kontinuerlig (hele tiden) en strøm I på:

I = P/U = 600W/12V = 50A

For et 24V-system blir det halvparten; dvs 25A.
Skal du varme et rom på 20 m2 blir det dobbelt så mye; dvs 100A (50A v/24V)

Spørsmålet blir til syvende og sist:
Hvor mye effekt trenger du?
Vil du være i stand til å levere kontinuerlig 50A (evt 100A) ladestrøm til batteriene?

Kort sagt:
Det finnes lavvolt varmekabler som er laget for nett-tilknytning via omformer til 12V. Følgelig kan man like godt levere fra batteri - men man trenger da en større batteribank, og noe må forsyne batteriene med den energien de skal levere videre. (Batteriene produserer som kjent ikke energi, de er bare et mellomlager for energien).

Lykke til med prosjektet!


Mvh Øistein Qvigstad Nilssen

Svartjenesten enova (11.04.2008)


Permanent lenke

Fossilt brennsel

Hei!
Hvis vi frobrenner fossilt brennstoff får vi SO_2 og NOx. men hva er den kjemiske likningen med tanke på forbrenningen av oljen? finner bare de kjemiske likningene som blir dannet i luften, med de stoffene jeg nevnte.

F. (09.04.2008)

Svar:

Hei Frank,

Forbrenner man hydrokarboner - olje og gass - så frigis store mengder NOx samt SO2 (kun fra olje) som en "biprodukt" av prosessen.
Selve forbrenningen av hydrokrabon (H-C) - forbindelsene kan gi følgende reaksjonsligninger (ved fullstendig forbrenning):

Eksempel: Forbrenning av Metan CH4:

CH4 + O2 -> CO2 + H4
H4 + O2 -> 2H2O
(Kan samles til CH4 + 2O2 -> CO2 + 2H2O)

I praksis vil man alltid ha en andel ufullstendig forbrenning som danner CO (karbonmonoksid).

Som du ser, er det akkurat de samme forbrenningsproduktene som kommer ut av vår egen kropp:
Karbohydrater (sukkerforbindelser) forbrennes og gir forbrenningsproduktene CO2 og vanndamp.


Mvh Øistein Qvigstad Nilssen

Svartjenesten enova (11.04.2008)


Permanent lenke

Hva gjør myndighetene?

hva gjør myndighetene for å sikre pøje- og gassindustriens framtid?

T. (09.04.2008)

Svar:

Hei Thomas!
Vi vet i dag at det er menneskehetens enorme bruken av de fossile energikildene kull, olje og gass som er direkte årsak til global oppvarming med påfølgende klimaforandring på kloden. I tillegg vet vi at de fossile energikildene ikke er fornybare kilder, slik at de ved ett eller annet tidspunkt vil ta slutt.
Dermed er det diskutalbelt hvilken framtid olje- og gassindustrien egentlig kan ha dersom vi ønsker en beboelig klode.

Derimot har nasjonen Norge sterke økonomiske interesser i olje- og gassindustrien, og det samme har de flernasjonale selskapene som opererer på norsk sokkel.
Dermed er det sterke økonomiske krefter i sving som nesten av seg selv sikrer aktiviteten i mange tiår fremover.

Norske myndigheter er her representert ved Olje- og energidepartementet - OED (merk hva som kommer først i navnet!). OED har ansvaret for den norske olje- og gassressursen, og har samtidig ansvaret for rammebetingelsene til industrien rundt.
OED gir ut egen årlig faktapublikasjon som gir deg et utfyllende svar på ditt spørsmål.
Se denne på
http://www.npd.no/Norsk/Produkter+og+tjenester/Publikasjoner/Faktaheftet/Faktaheftet+2007/coverpage.htm


Mvh Øistein Qvigstad Nilssen

Svartjenesten enova (11.04.2008)


Permanent lenke

ELEKTROMAGNET

Hva kalles polene på en magnet ?

A. (07.04.2008)

Svar:

- Nordpol og sydpol!

:-)

Svartjenesten enova (11.04.2008)

««første 634 - 642 av 2 375 siste»»